czwartek, 17 listopada 2016

Rurki z kremem

Składniki na około 60 rurek (każda 7 cm długości):
  • 500 g mąki pszennej
  • 250 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
  • 250 g kwaśnej śmietany 18%
  • szczypta soli
Ciasto półkruche szybko zagnieść, do dokładnego połączenia się składników (można też zmiksować w malakserze). Schłodzić w lodówce, owinięte w folię, przez około 60 minut. Wyjąć z lodówki, a następnie podsypując lekko mąką - rozwałkować, ale bardzo cieniutko, na grubość 1 mm. Pokroić w długie paski, o szerokości około 1,5 cm. Foremkę do rurek posmarować masłem, nawijać na nią paski, zaczynając od części węższej, w kierunku szerszej. Jedną stronę rurki obtoczyć w cukrze, układać na natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia blaszce.
Piec około 15 minut w temperaturze 200ºC. Gotowe upieczone rurki powinny być jasnozłote. Wystudzić na metalowej kratce, nadziać kremem.
Krem śmietankowy:
  • 600 ml śmietany kremówki 30% lub 36%, schłodzonej
  • 2 łyżki cukru pudru
  • odrobina naturalnej wanilii (niekoniecznie)
Śmietanę kremówkę ubić z cukrem pudrem i wanilią.

Marchewkowiec Magdy Gessler

CIASTO MARCHEWKOWE - składniki:
CIASTO MARCHEWKOWE - sposób przygotowania: Jaja utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dodawać stopniowo mąkę i olej, na końcu marchew, proszek do pieczenia, sodę, cynamon, orzechy i rodzynki. Piec w temp. 180 st., ok. 40 min. Polewa: wszystkie składniki połączyć i gotować na bardzo małym ogniu aż do rozpuszczenia cukru. Smarować zimne ciasto. Pyszne z serkiem waniliowym.

Muffinki bananowe.

Muffiny Nigeli :
  • 3 bardzo dojrzałe banany;
  • 125 ml oleju roślinnego;
  • 2 jajka;
  • 250 g mąki;
  • 7 łyżek cukru;
  • 1/2 łyżeczki sody;
  • łyżeczka proszku do pieczenia;
  • 50 g kawałków toffi lub czekolady


Banany rozgnieść widelcem na gładką masę i odstawić na bok. Do miski wlać olej, dodać jajka i ubić. Wsypać mąkę, cukier, sodę, proszek do pieczenia, pomieszać, dodać mus bananowy. Dodać czekoladę i wymieszać. Nakładać do foremek wyłożonych papilotkami. Piec 20 minut w 200 stopniach. ​Pyszne muffinki bananowe - gotowe!

Są doskonałe jako dodatek do popołudniowej kawy lub herbaty. Ponieważ łatwo je przygotować, sprawdzą się też doskonale jako słodka przekąska dla gości - będą zachwyceni! Przepis warto udoskonalić według własnego smaku, dodając zamiast czekolady suszoną żurawinę, trochę rodzynek, rozdrobnione orzechy. W wersji dietetycznej natomiast można użyć mniej cukru, gdyż banany i tak są słodkie. Udanego pichcenia i smacznego!






Tort Malinowy Minnie


Tort minie.  W środku blaty biszkoptowe kakaowe natomiast masa jest moja ulubiona aczkolwiek nie taka prosta do zrobienia masa.  Masa z bezy szwajcarskiej.
Biszkopt kakaowy :
250 gr maki
250 g cukru
6 jaj
2 lyzki

Sposób wykonania :

Białka oddzielić od żółtek. Białką ubić na puch dodając na wolnych obrotach miksera żółtka i cukier. wyłączyć mikser i delikatnie drewnianą szpatułką zmiesząc masę jajeczną z mąką i kakao.
wylać na wczesniej przygotowaną blachę. Wstawić do rozgrzanego piekarnika 180 stopni piec ok 30 minut lub do suchego patyczka.

MASA :

4 zółtka,
szklanka cukru ,
1 cukier waniliowy lub inny olejek smakowy,
20 dag malin
1 kostka margaryny

WYKONANIE :

białka ubić na parze , nie dopuścic do zagotowania dosypać cukier i wciąż mieszając zaczekać aż się rozpuści. Najlepiej wziąść trochę białka w dwa palce i zobaczyć czy wyczuwa się grudki. Wstawić do misy miksera i ubijać aż do usztywnienia. Dodać stopniowo pokrojona w kostkę miekka margaryne i maliny ubijać az do przysłowiowego mlaśniecią  i gotowe. Na samym  poczatku masa bedzie wygladała jakby się zważyła nie przejmujcie sie tak ma być dopiero potem wszystko się unormuje. ( Jesli faktycznie sie zwarzy masę nalezy lekko podgrzać i szybko miksować, jesli to nie pomoże dodać jeszcze troche zimnej margaryny. )

Smacznego

Jamajka

Jamajka. Ciasto z bananami. Ciemny biszkopt. Banany pokrojone w połówki pokropione cytryną zalane galaretka.
Ciasto :
  • ½ szklanki mleka lub wody (125ml)
  • 3 kopiate łyżki kakao
  • 1,5 szklanki cukru (300g)
  • 250g masła lub margaryny
  • 4 jajka
  • 1,5 szklanki mąki pszennej (225g)
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia                                                                                                 
Sposób przygotowania:
  1. Mleko (lub wodę), kakao i cukier przełożyć do garnka i mieszając, zagotować. Do gorącej masy dodać masło i mieszać , aż się rozpuści. Pozostawić do ostygnięcia.
  2. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia. Odstawić na bok.
  3. Jajka sparzyć wrzątkiem.  Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Odstawić na bok. Żółtka wmieszać do ostygniętej masy, trzepaczką lub mikserem. Odlać pół szklanki masy. Ostawić na bok. (Będzie to polewa). Trzepaczką (lub mikserem) wmieszać mąkę z proszkiem. Na końcu wmieszać delikatnie szpatułką pianę z białek.
  4. Dno tortownicy o średnicy 26cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Ciasto przełożyć do formy.
  5. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 45 minut, do suchego patyczka, w temperaturze 180°C. Pozostawić do ostygnięcia.
  6. Ciasto polać odłożoną polewą. (Gdyby polewa była za rzadka, należy włożyć ją na chwilę do lodówki, aż lekko zgęstnieje).

w zależności od wielkości blaszki ja użyłam ok 5 bananów. Banany nalezy przekroić na połówki skropić porządnie cytryną i połozyć na wystudzonym cieście.

2 galaretki cytynowe rozpuścić w 800 ml wrzatku wystudzić i już tężejącą galaretką zalać bananay wstawić do lodówki w celu całkowitego ścięcia.

Ubitą 30% śmietaną (500ml) z smietan fixem i łyżką zelatyny( rozmieszanej w małym kieliszku wrzącej wody ) oraz czekolada potarta na tarce i zmieszana z masa smietanowa. całość umieścić na galaretce ładnie wygładzić . Na wierzch zetrzeć skórkę z cytryny i z pomarańczy ( wcześniej sparzone )

Smacznego :)



Sałatka pielęgniarska

https://plus.google.com/110025279261174874739/posts/BJUJyh7wFT2  Oto przepis na moją jakże smaczną sałatkę od pielęgniarki która nie ma czasu gotować a musi smacznie i zdrowo jeść :)

Tort szczupak

moje najnowsze dzieło to tort mleczna kanapka a na wierzchu szczupak z masy cukrowej.  Tort zrobiony na urodzi y meza a że nikt z nas nie lubi mdlej słodyczy to postanowiłam nieco zmienić jego przepis.  A oto on. 
Ciasto z przepisu z tej strony : 
 http://www.mojewypieki.com/post/ciasto-mleczna-kanapka natomiast masa według mojego przepisu tj :
500 Ml śmietany 30% polecam mlekowite., 2 śnieżki w proszku , 1 łyżką żelatyny rozpuszczona w kieliszku wrzątku.  Ja osobiście dodaje więcej żelatyny żeby masa była bardziej zbita. Śmietanę 30 ubijamy dodajemy śmietanę w proszku a na koniec wystudzona żelatynę.  Przekładam ciasto z masa i wlola gotowe.

piątek, 26 sierpnia 2016

Rolada z masą cytrynową

rolada: 
  • 6 jajek
  • 6 łyżek mąki pszennej
  • 6 łyżek drobnego cukru do wypieków
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • świeżo otarta skórka z 2 niewoskowanych cytryn
Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia, odłożyć.
Białka oddzielić od żółtek i ubić je na sztywną pianę. Dodawać cukier, partiami - łyżka po łyżce, dalej ubijając. Następnie dodawać żółtka, jedno po drugim i dalej ubijać. Dodać otartą skórkę z cytryny, ubić. Dodać mąkę z proszkiem, delikatnie wymieszać szpatułką by piana nie opadła.
Przygotowane ciasto wylać na blachę (wyłożoną wcześniej papierem do pieczenia) o wymiarach 44 x 30 cm. Piec około 13 - 15 minut w temperaturze 190ºC do zezłocenia i tzw. suchego patyczka.
W trakcie pieczenia ciasta przygotować ręcznik kuchenny i rozłożyć go na płaskiej powierzchni, posypać drobnym cukrem z wanilią lub cukrem pudrem. Upieczone ciasto położyć na nim tak, aby strona z papierem do pieczenia była u góry. Zdjąć papier, pracując szybko, gorące ciasto zwinąć z ręcznikiem w roladę. Zwijamy wzdłuż krótkiego boku, czyli rolada będzie krótka i w miarę gruba. Odłożyć do całkowitego wystudzenia.

Masa cytrynowa
  • 460 g masła, w temperaturze pokojowej, pokrojonego na małe kawałki
  • 6 białek
  • 1,5 szklanki cukru
  • szczypta soli
  • 1 cytryna ( sok)
  • Białka (mogą być prosto z lodówki, ja użyłam rozmrożonych) umieścić w misie miksera, dodać szczyptę soli i cały cukier. Misę ustawić nad kąpielą wodną. Cały czas podgrzewając, mieszać rózgą, ja to robię blenderem, tak długo, aż cukier w białku całkowicie się rozpuści, najlepiej rozetrzeć między palcami, jak nie ma grudek, wówczas jest ok. W przypadku gdy misa z białkami (jak i białka z cukrem) mocno się nagrzały, odstawić do lekkiego przestudzenia, ja wystawiłam na dwór, żeby szybciej ostygły.
    Po tym czasie białka z cukrem ubić w mikserze, dość długo, około 10 min, aż masa będzie bardzo gęsta, a beza całkowicie zimna.
    Stopniowo, kawałek po kawałku dodawać miękkie masło, cały czas miksując. Z czasem, podczas ubijania masa będzie się robiła rzadsza i będzie wyglądała na zwarzoną, ale tak może się stać. Dalej miksować, aż krem wyraźnie zgęstnieje, i będzie jakby chlupał. Dodać sok z jednej cytryny.

Szaszłyki

Szaszłyki na grilla.


1: filet drobiowy pokrojony w kostkę przełożony na zmiane z suszonymi sliwkami i morelami.
2: filet drobiowy pokrojony w kostkę, cebula czerwona pokroona w ćwiartki , czerwona ,zielona i żółta papryka pokrojona w kwadraty.

Przyprawy dodajcie swje ulubione. Ja dodałam przyprawe do drobiu knorr.
Tort z masą z bezy szwajcarskiej przepis jest umieszczony w tym linku :

http://babeczka.zuzka.pl/2013/10/krem-maslany-na-bezie-szwajcarskiej/

Zawsze z niego korzystam bo jest najlepszy :) do masy podstawowej dodałam zmiksowane maliny i dlatego wyszła beza z malinami :)
CUDACZEK



biszkopt:
3 jaja
2 kopiaste łyżki mąki pszennej tortowej
1 łyżka (z górką) ciemnego kakao
4 kopiaste łyżki cukru
1 łyżeczka cukru z wanilią
0,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli do białek

poncz:
0,5 szklanki wody z sokiem z 1/3 cytryny
1 kopiasta łyżeczka cukru

krem kakaowy:
400 gramów śmietany kremówki
2 kopiaste łyżki kakao
3 kopiaste łyżki cukru pudru
1 płaska łyżka żelatyny + 1/3 szklanki gorącej wody

galaretka wiśniowa:
2 paczuszki galaretki wiśniowej
0.75 litra gorącej wody

masa śmietanowa:
400 gramów śmietanki kremowej 30%
2 łyżki cukru pudru
80 gramów posypki cukrowej kolorowej (pałeczki)
3/4 łyżki żelatyny + 1/3 szklanki gorącej wody

warstwa niebieska:
2 paczki galaretki turkusowej (Wodzisław)
1 litr gorącej wody

kleksy:
200 gramów śmietanki kremowej 30%
1 łyżka cukru pudru
1 łyżeczka żelatyny + 4 łyżki gorącej wody
reszta kolorowej posypki


Biszkopt.
Żółtka oddzielamy od białek, dosypujemy szczyptę soli, ubijamy je na sztywno, potem dodajemy cukier i cukier waniliowy, miksujemy około minuty, następnie dodajemy żółtka, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, kakao, ucieramy do połączenia składników na średnich obrotach miksera.

Kwadratową blaszkę o boku 24 cm wykładamy papierem do pieczenia, wylewamy ciasto, wyrównujemy powierzchnię, wsadzamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i pieczemy do "suchego patyczka", u mnie około 22 minut. Ciasto schładzamy, odrywamy od papieru (później będzie nam łatwiej kroić) i wkładamy znów z papierem do blaszki. Nasączamy ponczem (dość obficie).

Teraz robimy krem kakaowy.
Żelatynę dokładnie rozprowadzamy w gorącej wodzie, schładzamy do temperatury pokojowej.
Śmietankę (dobrze schłodzoną) ubijamy na pół sztywno, dodajemy cukier puder, kakao, miksujemy krótko, tylko do połączenia składników.
Do schłodzonej żelatyny dodajemy 2 łyżki masy, potem wlewamy całość do kremu i miksujemy na najszybszych obrotach do połączenia składników.
Krem od razy wykładamy na biszkopt, wyrównujemy powierzchnię, wkładamy do lodówki do zastygnięcia.

Galaretki rozpuszczamy we wrzątku, schładzamy, kiedy zaczną tężeć wylewamy delikatnie na zastygnięty krem kakaowy. Wkładamy ponownie do lodówki do zastygnięcia.

Teraz zabieramy się za krem śmietanowy.
Żelatynę dokładnie rozprowadzamy w gorącej wodzie, schładzamy do temperatury pokojowej.
Śmietanę ubijamy na pół sztywno, dodajemy cukier puder, miksujemy króciutko.
Żelatynę hartujemy jak poprzednio i łączymy z masą śmietanową, wsypujemy cukiereczki, mieszamy delikatnie łyżką.
Wykładamy ją na zastygniętą galaretkę wiśniową, wyrównujemy powierzchnię (łopatką lub przy użyciu skrobki cukierniczej). Odstawiamy do lodówki.

Dwie niebieskie galaretki rozpuszczamy w gorącej wodzie, odstawiamy do lekkiego stężenia, następnie wylewamy je na zastygnięty krem śmietanowy i odstawiamy do lodówki.

Kleksy śmietanowe.
Żelatynę rozpuszczamy w wodzie, schładzamy ją do temperatury pokojowej.
Śmietanę ubijamy na pół sztywno, słodzimy, miksujemy, dodajemy zahartowaną żelatynę, miksujemy. Następnie czekamy około 10 minut dopóki żelatyna nie zacznie tężeć. Kiedy uzyska ten stan przekładamy ją do szprycy i dekorujemy ciasto, posypujemy resztą cukierków, odstawiamy na parę godzin do lodówki.

środa, 18 maja 2016

Jabłka umyć, obrać, pokroić na ćwiartki, wykroić gniazda nasienne i każdą ćwiartkę przekroić wzdłuż jeszcze na 2 lub 3 części. skropić sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały.

Zmielony ser, mąkę, masło i cukier waniliowy (nie wanilinowy) połączyć, wyrobić gładkie ciasto, będzie odrobinę twardsze niż ciasto na pierogi czy makaron.
Rozwałkować na stolnicy lekko oprószonej mąką na placek grubości ok. 3-5 mm (jeśli ciasto by się kleiło można je schłodzić przez około 30 min w lodówce i dopiero po schłodzeniu rozwałkować). Z rozwałkowanego ciasta wycinać okrągłą szklanką lub wykrawaczką kółka. Na każde nakładać jedną cząstkę jabłka, rogi ciasta skleić. Ciasteczka układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia zachowując odstępy. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 °C (piekę z termoobiegiem) i piec około 25-30 minut, aż ciasteczka wyraźnie się zarumienią. 
Gotowe wyjąć na kartkę, przestudzić. Oprószyć cukrem pudrem.

 Tort czekoladowo- truskawkowy :

Składniki na ok. 12 porcji:
Ciasto czekoladowe:
  • 200g czekolady gorzkiej
  • 4 jajka
  • 125g masła lub margaryny
  • 100g cukru
  • 100g mąki pszennej
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
Ciasto kokosowe:
  • 3 białka
  • 120g cukru
  • 120g wiórków kokosowych
Krem truskawkowy:
  • 400g truskawek (mogą być mrożone)
  • 3 łyżki cukru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 4,5 łyżeczki żelatyny w proszku
  • 300g słodkiej śmietany 30- 36%
Masa do obłożenia tortu:
  • 150g masła
  • 100g czekolady gorzkiej
Dodatkowo:
  • trochę masy cukrowej
  • barwnik spożywczy (u mnie różowy i fioletowy)
  • foremki w kształcie kwiatka
  • posypka cukrowa
Sposób przygotowania:
  1. Przygotować ciasto czekoladowe. Czekoladę połamać na kawałki i razem z masłem (margaryną) roztopić w kąpieli wodnej. Pozostawić do ostygnięcia.  Jajka ubić z cukrem na puszystą masę. Dalej miksując dodawać powoli chłodną czekoladę. Osobno wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia. Zmniejszyć obroty miksera i dodać mąkę z proszkiem, mieszając krótko, tylko do momentu połączenia składników.
  2. Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Ciasto przełożyć do tortownicy. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 25- 30 minut, w temperaturze 180°C. (Ciasto sprawdzić patyczkiem). Pozostawić do ostygnięcia. Kolejno przekroić na pół tak, aby powstały dwa krążki.
  3. Przygotować ciasto kokosowe. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Na końcu wmieszać delikatnie szpatułką wiórki kokosowe. Piec w tortownicy o średnicy 26 cm, wyłożonej papierem do pieczenia, ok. 20 minut w temperaturze 180°C. Pozostawić do ostygnięcia.
  4. Przygotować krem truskawkowy. Truskawki przełożyć do miski i pozostawić do rozmrożenia. Dodać cukier i cukier waniliowy. Zmiksować blenderem na mus.
  5. Żelatynę namoczyć w 4,5 łyżkach zimnej wody. Pozostawić na 5 minut do napęcznienia. Gdy żelatyna napęcznieje podgrzać, aż się rozpuści. Dodać 3 łyżki musu truskawkowego i wymieszać, a następnie dodać do reszty musu. Mus wstawić do lodówki. (Należy do niego zaglądać, aby za mocno nie zgęstniał). Gdy zacznie tężeć, ubić śmietanę na sztywno i połączyć ją delikatnie z musem.
  6. Jeden blat czekoladowy ułożyć na paterze. Zacisnąć obręcz do tortu. Wyłożyć połowę kremu truskawkowego. Przykryć blatem kokosowym. Wyłożyć resztę kremu i przykryć drugim blatem czekoladowym. Ciasto wstawić do lodówki na parę godzin lub całą noc, aż krem stężeje.
  7. Przygotować masę czekoladową. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Czekoladę pozostawić, aby ostygła (ale musi być jeszcze płynna). Miękkie masło utrzeć mikserem. Dalej miksując dodać stopniowo czekoladę. Masą obłożyć wierzch i boki tortu. Tort wstawić do lodówki, aby masa zastygła.


poniedziałek, 29 lutego 2016

Muffinki czekoladowe

Składniki:

  • 1 i 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • 2 łyżki kakao
  • 3/4 szklanki cukru pudru (dałam 1/2 szklanki)
  • 3/4 szklanki groszków czekoladowych plus 1/4 do posypania (dałem posiekaną czekoladę:mleczną, gorzką, białą)
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (dałam 1 łyżkę)

Wykonanie:

Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i sodą do dużej miski, dodać kakao, cukier puder razem wymieszać.
W drugiej misce wymieszać mokre składniki: mleko (dałam  letnie), jajko, olej i ekstrakt waniliowy, wszystko delikatnie zmiksowałam.
Do miski z suchymi składnikami przelać "mokre" można wymieszać ręcznie za pomocą drewnianej łyżki (nie przejmować się grudkami), ja jednak delikatnie połączyłam oba składniki za pomocą miksera, na koniec wsypałam posiekaną czekoladę i wymieszałam z całością za pomocą łyżki.

Gotowe ciasto przekładać do papilotek, najlepiej robi się to za pomocą łyżki do lodów, wykładamy do 2/3 wysokości, na wierzch muffinek posypujemy jeszcze posiekaną czekoladą.

Piec w temperaturze 185 st.C. około 20 minut

piątek, 19 lutego 2016

Tort Wojskowy

 Biszkopt czekoladowy:
6 jajek
200g maki
50 g kakao
100 g cukru

Masa czekoladowa:
2 zółtka
2 kopiate łyzki kakao
2 opiate łyzki mąki ziemnaczanej,
2 łyżki maki zwykłej
0,5 l mleka Ugotować budyń zimny zmiksować z masłem 250 g.
 Masa Wailiowa:
2 żółtka ,
2 kopiate łyżki maki zwykłej,
3 kopiate łyzki mąki ziemnaczanej,
0,5 l mleka
Ugotować budyń, zimny zmiksować z 250 g masła.

Lukier ok szklanka cukru pudru i połówka soku z cytryny plus ulubiony barwnik

środa, 10 lutego 2016

Ciasto Świętego Jakuba

Składniki:

Ciasto:
3 szklanki mąki
1/2 szklanki cukru pudru
1 margaryna lub masło
6 żółtek
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka śmietany

Różowa pianka:
6 białek
6 łyżek cukru
3 kisiele wiśniowe
drylowane wiśnie (mogą być z syropu)

 
Dowolny krem budyniowy, u mnie taki:
2 budynie śmietankowe
2,5 szklanki mleka
3 łyżki cukru
1 kostka masła

Sposób przygotowania:

1. Robimy ciasto: margarynę rozcieramy z mąką, dodajemy resztę składników i zagniatamy ciasto. Całość chłodzimy. Po schłodzeniu ciasto dzielimy na 6 równych części.
2. Jedną część ciasta wałkujemy i wylepiamy blaszkę.
3. 2 białka ubijamy na sztywno z 2 łyżkami cukru, dodajemy 1 kisiel, miksujemy. Piankę wykładamy na wcześniej przygotowane ciasto, wykładamy 1/3 drylowanych wiśni. Wałkujemy drugie ciasto i przykrywamy nim piankę z wiśniami. Całość pieczemy w 180 st. C do zrumienienia.
4. W taki sam sposób pieczemy jeszcze dwa placki z pozostałych składników.
5. Z mleka, budyniu i cukru gotujemy budyń. Ostudzony budyń ucieramy z masłem na gładki krem.
6. Wystudzone placki przekładamy kremem budyniowym (ciasto-krem-ciasto-krem-ciasto). Całość posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego!!!

środa, 20 stycznia 2016

Pierogi

500 g mąki,
2 żółtka,
ok szkl przegotowanej letniej wody
szczypta soli

Wszystko zgniatamy dość dobrze aż ciasto będzie gładkie, rozwałkowujemy i ucinamy kwadraciki. wystarczy dodac swój ulubiony farsz( w moim przypadku to były jabłka z cynamonem i cukrem ) ugotować i jeść :) Smacznego


Białka jaj powoduje twardnienie ciasta .

piątek, 15 stycznia 2016

Muffinki czekoladowe:)



Składniki
  • 350 g - mąki
  • 2 łyżeczki - proszku do pieczenia
  • 1 - jajko
  • 1 szklanka - mleka
  • 1 szklanka - cukru
  • 1 szklanka - oleju
  • 1 - cukier waniliowy
  • 2 łyżki kakao
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia. Dodać pozostałe składniki i wyrobić na jednolitą masę.
Przełożyć do foremek na muffiny - napełniać do 2/3 wysokości. Piec przez 30 minut w temp. 170 st. C.




piątek, 8 stycznia 2016

Pierniczki Świąteczne :)

 Pierniczki :)

Składniki:
  • 1/4 szklanki miodu
  • 80 g masła 
  • 1/2 szklanki miałkiego brązowego cukru lub cukru pudru
  • 1 jajko
  • 2 i 1/4 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1,5 - 2 łyżki przyprawy korzennej do piernika
  • opcjonalnie: 1 łyżeczka kakao (jeśli lubicie, gdy pierniczki mają ciemniejszy kolor)
Miód i masło podgrzać w garnuszku, przestudzić. Dodać pozostałe składniki i wyrobić lub zmiksować. Jeśli ciasto będzie zbyt miękkie, schłodzić (będzie się lepiej wałkowało).
Wałkować na stolnicy na grubość 2 - 3 mm lekko podsypując mąką (grubsze pierniczki są bardziej miękkie po upieczeniu). Wykrawać pierniczki o dowolnych kształtach i przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Pierniczki z otworkiem do przewlekania - otworek należy zrobić przed pieczeniem (np. słomką do napojów).
Pierniczki z witrażykami - również przed upieczeniem w dużym pierniczku wykrawać mniejszy otworek, nasypać do niego pokrusznych landrynek (z górką) i piec na macie teflonowej, ściągając z blachy dopiero po wystygnięciu.
Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec około 10 minut w temperaturze 180ºC. Uważać, by nie piec za długo, będą zbyt kruche i będą miały posmak goryczy. Wyjąć z piekarnika, wystudzić na kratce.
Lukrować lub dekorować czekoladą po upieczeniu.
Pierniczki po upieczeniu są twarde, później zmiękną (należy je przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku). Bardzo długo i dobrze się przechowują (nawet kilka miesięcy). Można upiec je kilka tygodni przed świętami, lukrowanie zostawiając na później.
Co zrobić, by pierniczki zmiękły?
Pierniczki po upieczeniu są zazwyczaj mocno twarde (powoduje to dodatek miodu). By zmiękły potrzebują pochłonąć odpowiednią dawkę wilgoci np. z powietrza lub owoców. Wtedy będą rozpływały się w ustach! Ułóż pierniczki (jeszcze przed lukrowaniem) na kratce i przenieś do pomieszczenia o wysokiej wilgotności, uchyl okno podczas deszczu ;-) (klimat brytyjski jest dość wilgotny, pierniczki miękną u mnie szybko, już po 3 dniach). Jeśli u Ciebie w domu jest dość sucho, schowaj pierniczki do szczelnej puszki z kawałkami obranych jabłek. Jabłka wymieniaj co parę dni, by nie zaczęły pleśnieć. Pierniczki będą chłonęły wilgoć z owoców.
Smacznego :-).